E-ITSPEA 7: Arvutid ja paragrahvid IIː litsentsid ja autoriõigus

Naatan Nohiku tarkvaraprojekti jaoks on oluline valida sobiv litsents, mis määrab, kuidas tarkvara võib kasutada, jagada ja muuta. Vaatleme kolme varianti.

Ärivaraline litsents (EULA)

Ärivaraline litsents (EULA) tagab täieliku kontrolli tarkvara kasutuse üle ning võimaldab toote kommertsialiseerimist, kuna kood jääb suletuks. See tagab turvalisuse ja toe, sest kasutajad ei saa koodi muuta, mis võib aidata vigu ja turvaauke vähendada. Samas piirab see kasutajate võimalusi tarkvara kohandada ning arendajad peavad ise hoolitsema värskenduste ja veaotsingu eest. Kuna kogukonnapoolne panustamine on välistatud, võib see suurendada arenduskulusid. EULA sobib projektidele, mille eesmärk on kasumlikkus ja konkurentide ligipääsu piiramine koodile.

GNU GPL (tugev copyleft)

GNU GPL on tugev copyleft-litsents, mis tagab, et tarkvara jääb alati avatud lähtekoodiga. See julgustab kogukonna panustamist ja kiirendab arendust, olles eriti sobilik projektidele, mis eelistavad koostööd ja avatud tarkvara levikut. GPL-iga kaasneb aga kohustus, et seda kasutavad projektid peavad samuti olema avatud lähtekoodiga, mis võib piirata ärilisi kasutusvõimalusi, kuna koodi ei saa sulgeda. See litsents on hea valik, kui eesmärk on tagada tarkvara avatus ja soodustada kogukonnapoolset arendust.

BSD litsents (ilma copyleftita)

BSD litsents ei sisalda copyleft'i, andes kasutajatele vabaduse kasutada ja muuta tarkvara ka suletud lahendustes. See toetab nii akadeemilist kui ka kommertsarendust ning on lihtne ja paindlik, sest arendajad ei pea koodi avama. Samas ei takista see tarkvara sulgemist, mistõttu kogukond võib kaotada panustajate töö. Lisaks puudub garantii, et tehtud parandused ja täiustused saavad avalikuks. BSD on hea valik, kui soovitakse anda kasutajatele rohkem vabadust, kuid samas jätta võimalus tarkvara ka suletuna arendada.

Kokkuvõteks

Kokkuvõttes on ärivaraline litsents parim valik, kui soovitakse kogu kontrolli ja kasumit. GNU GPL sobib, kui eesmärk on hoida tarkvara avatud ja edendada koostööd. BSD litsents pakub paindlikkust ning võimaldab teistel tarkvara kasutada vastavalt oma vajadustele.

Kasutatud allikad:

Kommentaarid

Populaarsed postitused